Ako si vybrať správnu krbovú vložku?

Výber krbovej vložky nie je jednoduchá záležitosť. V dnešnej dobe sa na trhu nachádza množstvo značiek, ktoré ponúkajú široké spektrum produktov. Je však treba začať vyberať ešte počas realizácie hrubej stavby, aby ste mali správne nadymenzovaný komín. Môže sa totiž stať, že keď vám stavba osadí komín a potom budete vyberať krbovú vložku, komín nebude vyhovujúci.

Krbovú vložku by ste si nemali vyberať iba podľa najnižšej ceny. Častokrát na to potom doplatíte po pár rokoch, keď krbová vložka praskne alebo sa pokazí otváranie dvierok alebo vám bude zadymovať. Najnižšia cena neznamená kvalitný produkt. často sa nás zákazníci pýtajú, ako to , že krbová vložka podobných rozmerov môže stáť 800.- EUR , ale aj 3000.- EUR. Ide samozrejme o technológiu spracovania, použité materiály na plášť, ale aj výstelku krbovej vložky a taktiež či je vložka jednoplášťová alebo dvojplášťová. Svoju úlohu tu zohráva aj dizajnové spracovanie dvierok.

Ďalším dôležitým faktorom je, ako chcete krb používať. Máme vložky, ktoré sú klasické teplovzdušné, čiže teplo odovzdávajú primárne v miestnosti, kde sa krb nachádza. Potom teplovzdušné, ktoré majú aj rozvody tepla do ďalších miestností, teplovodné, ktoré vedia vykurovať aj vodu v akumulačnej nádobe alebo výmenníku. Okrem tohto základného delenia máme aj vložky, ktoré sú vhodné do nízko-energetických a pasívnych domov(veľme tesné vložky s nutnosťou externého prívodu vzduchu, do akumulačných stavieb(dvojplášťové vložky,ktoré znesú vysoké teploty), do akumulačných pecí(s malými dvierkami a odolné voči vysokým teplotám) a pod.

V niektorých možnostiach je vhodnejšie použiť napríklad skladačku , či už teplovzdušnú alebo akumulačnú, kde je krbová vložka už súčasťou vybratého diela.

Každopádne Vám odporúčame konzultovať výber s krbárom alebo kachliarom a nenechať sa natlačiť stavebnou firmou do stavby komína bez vopred vybratej krbovej vložky a nebodaj aj do stavby krbu ako takého,nakoľko potom nemusíte stavbu skolaudovať,lebo krb má stavať vyučený krbár alebo kachliar.

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.