Ako si užiť pohodu pri krbe a neriešiť nehody?

Súčasťou zimných dní je aj posedenie pri krbe. Na to, aby ste si ho mohli naplno užiť, je potrebné vedieť, ako si vybrať ten správny typ tak, aby ste neriešili nehody a problémy spojené s výberom nového krbu. V prvom rade si treba dobre rozmyslieť, aký krb si chceme domov zadovážiť. Každý jeden typ má svoje pre aj proti.

Teplovzdušný krb

Pri teplovzdušných krboch ide hlavne o rýchle vyhriatie priestoru, v ktorom sa krb nachádza. Prípadne ak z neho máme ťahané rozvody, tak jeho úlohou je prehriať dané miestnosti na príjemnú teplotu. V dnešnej dobe už nemusíte stavať prašné rozvody pod stropom, ktoré aj tak priestor neprehrejú, ale len vyfukujú prach a teplý vzduch zostáva pod stropom. Pokiaľ uvažujete nad teplovzdušným krbom, ideálne sú rozvody Multifuoco , ktoré sú ťahané v podlahe, výust je umiestnený cca 20cm od podlahy a tým pádom sa miestnosť prehreje od zeme až po strop.

Sálavý krb

Tento typ krbu je niečo medzi krbom teplovzdušným a akumulačným. Pri sálavých krbochje použitá teplovzdušná vložka, ktorá je obostavaná akumulačným materiálom tak, aby po cca 2-3 hodinách teplota stavby nabehla a vy ste si mohli užiť sálavé teplo naplno.

Akumulačný krb

Pri akumulačných krboch je hlavnou úlohou dlhodobé odovzdávanie tepla, pri malej dávke dreva. Tu si treba uvedomiť, že idete cestou funkčnosti na úkor dizajnu. Ohnisko býva menšie s malými dvierkami a stavba veľká a ťažká, aby sa zabezpečilo dostatok akumulačnej hmoty. Štandard je prikladanie po dlhých intervaloch (6,8,12 hodín) s tým, že teleso odovzdáva taktiež od 6 do 16-18 hodín sálavé teplo.

Teplovodný krb

Pri teplovodných krboch ide o náhradný zdroj vykurovania, kedy je súčasťou krbovej vložky obeh vody. Ten zabezpečuje teplovodné dokurovanie vody v akumulačnej nádobe. Teplovodný krb však nie je možné používať pri výpadku elektrickej energie, nakoľko je nutné, aby ho kontrolovala elektronická regulácia. Podmienkou je akumulačná nádoba!

Plynový krb

Pri plynových krboch ide hlavne o teplo v miestnosti kde sa krb nachádza a o dizajn. Plynové krby v dnešnej dobe horia na nerozoznanie od krbu na drevo. Vďaka keramickým polienkam, ktoré vytvárajú efekt tlenia, dosahujeme skutočný obraz horiaceho dreva. Pri týchto krboch je výhod hneď niekoľko a to nízka prašnosť, žiadne čistenie skla a uskladňovanie dreva. Regulovateľný výkon dosahujete vďaka diaľkovému ovládaču, ovládanie je pomocou aplikácie a moderný dizajn je už len čerešničkou na torte.

Postačí aj piecka

Ak nemáte miesto na krb, ideálnym riešením sú piecky, ktoré v dnešnej dobe už spĺňajú najvyšší štandard. Nielen funkčnosťou ale aj dizajnom a preto si viete vybrať skutočne to pravé pre vás. Od teplovzdušných cez akumulačné, kachľové, teplovodné až po peletkové.

Vyberte si správneho partnera

To platí nielen o vhodnom partnerovi ku krbu, ale aby ste si mohli vychutnať krb v plnej kráse a pohode, je veľmi dôležitý aj výber krbára/kachliara. Na Slovensku združuje krbárov a kachliarov Cech. Na stránkach cechu si viete overiť, či krbár je skutočne krbár. Stále viac ľudí verí rôznym murárom, ktorí povedia, že to vedia a samozrejme účtujú zlomok ceny, no väčšinou to dopadne požiarom, v tom lepšom prípade len znefunkčnenou vložkou.

Treba si však dať pozor aj na rôzne eshopy s krbovými vložkami, nakoľko aj keď cena je o niečo nižšia ako od kachliara, väčšinou už nie je ponúkaný ďalší servis a v prípade poruchy vložky sa vám môže stať, že ju budete musieť vymeniť za novú.

Starostlivosť o krb prináša pohodu na dlhý čas

Na záver je ešte veľmi dôležité krb pravidelne servisovať. Veľmi dôležitá je kontrola plynových krbov, ktoré vyžadujú každoročnú revíziu. Rovnako tak teplovodné vložky, nakoľko v obehu je voda a treba teda čistiť trubky. Často sa zabúda na servis pri krboch na drevo. Aj tu je dobré aspoň raz za rok zavolať krbára, aby skontroloval výplň krbu, deflektor, poprípade vyčistil krb a urobil kontrolu, respektíve výmenu potrebných častí. Okrem toho je povinnosťou každého z nás, aby 3 krát do roka nechal komín skontrolovať kominárom, ktorý ho prečistí a zároveň dá raz ročne revíznu správu od komína.

Pri výbere krbu treba vyhľadať odborníka, ktorý vám vysvetlí čo je pre vás najlepšie, aby ste si mohli vychutnávať vianočný čas s rodinou v teple domova a nemuseli sa obávať o svoje zdravie a o svoj majetok.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.