Slovenčina (Slovenská Republika)English (United Kingdom)
"...všetko o krboch a komínoch", informácie na jedinom mieste:

logo-fb logo-twitter_male


Slovak English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Krb a Feng Shui

Viete, že oheň má magickú moc?

Oheň ľudí od nepamäti zbližoval. Ak sa v dome zapáli oheň v krbe alebo sviečky, pritiahne to celú rodinu. Ani si neuvedomia ako a prečo, no a zrazu sa všetci členovia rodiny stretnú pri ohni. Na príčine je magická moc ohňa. Ten dodá vášmu domu nielen symboliku, ale môže byť aj doplnkovým a podporným prvkom v rámci kúrenia.

Áno, máte pravdu, hovoríme o krbe.

zakureny-krb_small

Krb je najlepšie umiestniť v spoločenskej miestnosti, teda v obývačke. Je však nevyhnutné, aby sa krb pravidelne používal. Inak môže fungovať opačne, ako „odsávač“ pozitívnej energie a takto Vás môže oberať o blahodarný tok života.

V každom prípade krb a komín je „otvor“ do vášho domu a neodporúčame ho nechať celý rok bez prevádzky a povšimnutia.

nalozeny-krb_small

Krb by mal byť podľa zásad FENG SHUI vždy vyčistený, t.j. bez zhoreného popola a komínová klapka mimo prevádzky privretá. V ohnisku krbu má byť vždy vopred naložené drevo a pripravené na rozkúrenie. Krbové ohnisko nemá byť totiž nikdy (a to ani v lete) prázdne.

Krby prinášajú do domovov jangovú energiu a vzniká v nich dym, ktorý je podľa FENG SHUI spojený s negatívnou čchi. Krb však môže byť veľmi užitočný vtedy, ak je dom dobre vetraný, krb má správne nadimenzovaný komín (podrobnosti viď tu) a krb aj komín sú udržiavané v čistote. Najmä ak je krbové teleso umiestnené v tej časti domu, ktorá trpí zimnými studenými vetrami. Veľa moderných domov a chát má krby umiestnené v strede obývačky (vtedy sú použité priehľadové alebo trojpresklenné krbové vložky). Majstri FENG SHUI však uprednostňujú krb pri stene (vhodný výber krbových vložiek nájdete tu). Vtedy jeho silná energia nevytvára v dome nerovnováhu čchi.

naradie_small

Krb a jeho oheň je svojim charakterom živlom. Preto nie je vhodné, ak je umiestnený v energetickom centre domu, aby nevytvoril úkaz „horiaceho srdca“. Naopak, zrkadlo umiestnene nad krbom nám môže posilniť pozitíva a odvrátiť negatíva. Je vhodné, ak po stranách krbu dáte listnaté kvety v kvetináči, nakoľko živel drevo živí živel oheň a oheň zase živí živel zem. Zaujímavo tiež pôsobí, ak máte na boku krbu poukladané drevené polienka, avšak nie v jeho tesnej blízkosti.

Krby sú príjemným miestom odpočinku, rodinných stretnutí a pohody. Ak sa postavia, mali by sa stať neoddeliteľnou súčasťou každého domu, pretože nie sú iba dekoratívnym prvkom. Pri správnom umiestnení a používaní krby môžu stimulovať bohatstvo a dokážu "zlikvidovať" veľmi veľa patogénnej energie z priestoru (zemské vyžarovanie, negatívne emócie, prípadne energetické útoky). Avšak pri nesprávnom umiestnení môžu spôsobovať problémy v rodine, týkajúce sa najmladšieho pokolenia.

A kde by sa teda mali krby umiestňovať? Neexistuje univerzálny recept, pretože ako sme už spomenuli, oheň je jedným z dvoch najťažšie ovládateľných živlov. Krb je možné však umiestniť iba v niektorých svetových smeroch, kde nerobí problém živel ohňa. Patrí jednoznačne na juh (tomuto smeru totiž tiež prislúcha živel oheň). Vhodný je tiež severovýchodný smer. V každom prípade odporúčame však najprv vykonať feng shui analýzu, ktorá povie, kde máme krb umiestniť, aby nám priniesol úžitok a nie pohromu. Spoločnosť CAMIN Vám vie takúto analýzu vykonať.

Dôrazne Vám odporúčame, aby krb stavala iba osoba, ktorá remeslo ovláda a má dostatočné skúsenosti. Podobne je to i s vhodným umiestnením krbu. Vždy sa poraďte vopred. Je to vždy lacnejšie ako keď sa hotový krb musí prerobiť alebo premiestniť.

Ideálnou kombináciou je, ak Vám radí a krb stavia niekto, kto má na jednej strane odborné skúsenosti v odbore krbár-kachliar, na druhej strane skúsenosti v oblasti FENG SHUI. A práve firma CAMIN Vám všetky výhody spojené v oboch týchto skúsenostiach môže poskytnúť.

5-zivlov_podfarb_small

 

feedback

Chcem ONLINE návrh môjho KRBU zdarma podľa tohto zadania:

* údaje označené hviezdičkou sú povinné

*  Váš email
*  Priezvisko
*  Krst.meno
*  Mobil
*  Kúrenie
* Palivo?
* Je komín?
Ak áno, tak
*  nízkoenerge- tický RD?
*  Dom bude s rekuperáciou?
*  Pošlete rez?
*  Pošlete pôdorys domu?
  ďalšie info


Vaše údaje sú v bezpečí Vaše údaje sú v bezpečí. Odoslaním
osobných údajov súhlasíte s ich spracovaním